Historia Banku

Początki historii naszego Banku sięgają roku, w którym Polska – po długich latach zaborów – odzyskała wreszcie wolność i niepodległość. Działo się to 2 czerwca 1918 r w Staroźrebach podczas zebrania się 30 osób, które pod przewodnictwem Tadeusza Ożarowskiego postanowiły założyć Kasę Pożyczkowo – Oszczędnościową. 15 września 1918 r. przyjęto dla Kasy nową nazwę Stowarzyszenie Pożyczkowo – Oszczędnościowe w Staroźrebach i ustalono nowe granice jej funkcjonowania – gmina i parafia Staroźreby oraz gmina Łubki. Staroźrebskie Stowarzyszenie przystąpiło do Związku Rewizyjnego i kasy Centralnej Stowarzyszeń Pożyczkowych. Z biegiem lat zmieniały się nazwy: w 1924 r. na „Kasa Spółdzielcza w Staroźrebach”, w 1935 r. „Kasa Stefczyka w Staroźrebach” , w 1951 r. na „Gminna Kasa Spółdzielcza w Staroźrebach”, w 1958 r. na „Spółdzielnia Oszczędnościowo – Pożyczkowa – SOP w Staroźrebach”, z której w 1975 r. wyrósł Bank Spółdzielczy w Staroźrebach.

Uległy zmianom formy działania i nazwa staroźrebskiej instytucji finansowej, także siedziby kasy i spółdzielni występowały co parę lat w innym miejscu np. w pomieszczeniach Sądu Pokoju, w lokalu parafialnym i wreszcie we własnym obiekcie. Był to budynek nr 3 przy Staroźrebskim Rynku nabyty 11 stycznia 1939 r.

Bank Spółdzielczy w Staroźrebach prowadzi działalność poprzez jednostkę macierzystą oraz Oddział w Bulkowie i dwa Punkty Obsługi Klienta: w Nowej Górze i w Blichowie. Obecnie zrzeszony jest w Banku Polskiej Spółdzielczości. Od wielu lat Bank umacnia swoją pozycję w zaspokajaniu potrzeb rolników, przedsiębiorców, osób prywatnych i jednostek samorządu terytorialnego, oferując im produkty i usługi dobrej jakości. Klienci banku maja dostęp do szeregu produktów bankowości elektronicznej, takich jak: System Home Banking, Program Przelewy, Bankofon, SMS Banking i bankomaty (karty własne i międzynarodowe VISA).